2019 WARR Awards finalists unveiled

18 October 2019

The Waste Management and Resource Recovery Association of Australia (WMRR) and Inside Waste magazine are pleased to announce the finalists of the 2019 Waste and Resource Recovery (WARR) Awards!

After two-weeks of intense reviewing and consideration by our ten (10) independent judging panels comprising more than 30 experts from our essential waste and resource recovery industry, we now have a shortlist of three (3) finalists across all ten (10) categories in this year’s awards.

“We received an unprecedented number of nominations this year – 88! It was a fantastic outcome and pleasing to see what players in the industry have been working on and excelling at over the last 12 months, and how they’ve been innovating. We all know that it’s been a challenging two years, but industry continues not just to chug along, but to go above and beyond, and this has really come through in the nominations we received,” WMRR CEO, Ms Gayle Sloan, said.

“The judges certainly didn’t have it easy picking the finalists – it was a tight race. But they did a fantastic job throughout the review process and WMRR and Inside Waste thank the judges for their time and input, and all nominees for entering the Awards. We’d encourage everyone to participate again next year as we should continue to champion the good work that occurs in our sector.”

The winners will be announced at the 2019 WARR Awards and Gala Dinner, which will be held at the Australian National Maritime Museum in Sydney on 14 November 2019. For further details, including reserving your spot at the event, click here.

To sponsor an award or the WARR Awards and Gala Dinner, please contact the WMRR National Office on 02 8746 5000 or email events@wmrr.asn.au

And the 2019 WARR Awards Finalists are…

Outstanding WARR Project: Regional/Rural

  • East Arnhem Regional Council
  • Albury City Council
  • Goulburn Valley Waste & Resource Recovery Group

 

Judges:

  • Matthew McCarthy, Manager Townsville Waste Services, Townsville City Council
  • Tim Youe, CEO, Southern Metropolitan Regional Council
  • Ros Dent, Environmental Manager, Bingo Industries
  • Jodi Wright, Head of Engineering, Solid Waste Services, Cleanaway

Outstanding WARR Project: Metro

  • TOMRA Collection Services
  • Waverley Council
  • Macquarie Capital

 

Judges

  • Kathy MacInnes, Associate Director, Ricardo Energy, Environment & Planning
  • Geoffrey Webster, Director, Waste and Management Services
  • Graham Knowles, COO, iQRenew
  • Nick Cowman, National Business Development Manager, Enviropacific Services
  • Vanessa Seaton, Contracts Manager - Municipal Treatment & Collection, Veolia

 

TOMRA Operational Excellence

  • Cleanaway - hydrocarbons division
  • The Albury Waste Management Centre, Albury City Council
  • Dunmore Resource Recovery Centre, Shellharbour City Council

 

Judges

  • Terry Martin, General Manager, Brandown
  • Graham Knowles, COO, iQRenew
  • Phil Carbins, State Strategy & Program Manager NSW/ACT, SUEZ
  • Mark Taylor, Group General Manager SA & NT, Veolia

 

Bingo Innovation Award

  • Integrated Recycling
  • Coca-Cola Amatil
  • Alex Fraser Group

 

Judges

Mark Rawson, Managing Director and Principal Consultant, Rawtec

Richard Collins, Principal Consultant, Waste Advisory, Arcadis

Kelvin Davies, Project Manager Australasia, Nextek

Marina Wagner, Sustainable Solutions

Henry Anning, CEO, ResourceCo Energy Systems

Pam Allan, former NSW Environment Minister

Cate Turner, Manager Recycling Industry Support, Sustainability Victoria

Vanessa Seaton, Contracts Manager - Municipal Treatment & Collection, Veolia

 

Arcadis Outstanding Facility Award

  • iReturn NT, TOMRA Collection Services
  • Erskine Park Transfer Station, Cleanaway
  • Knox Transfer Station, KTS Recycling

 

Judges

  • Kathy MacInnes, Associate Director, Ricardo Energy, Environment & Planning
  • Ron Wainberg, Technical Director, MRA Consulting Group
  • Terry Martin, General Manager, Brandown
  • Matthew McCarthy, Manager Townsville Waste Services, Townsville City Council
  • Tim Youe, CEO, Southern Metropolitan Regional Council
  • Phil Carbins, State Strategy & Program Manager NSW/ACT, SUEZ
  • Mark Taylor, Group General Manager SA & NT, Veolia

Young Professional of the Year

  • Laura Yum, Golder Associates
  • Jake Hilbert, Haulaway
  • Genevieve Daneel, Jacobs

 

Judges

  • Richard Collins, Principal Consultant, Waste Advisory, Arcadis
  • Kirstin Coote, Principal Waste and Amenity, City Operations Group, City of Melbourne
  • Garth Lamb, Chief Development Officer, Re.Group
  • Bettina Zimmermann, Senior Environmental Geologist - Environmental Management, GHD

 

APC Woman of Waste Award

  • Alison Price, Soilcyclers
  • Krysten Banks, Resource Recovery Australia
  • Jackie Garbutt, Re.Group

 

Judges

  • Kirstin Coote, Principal Waste and Amenity, City Operations Group, City of Melbourne
  • Geoffrey Webster, Director, Waste and Management Services
  • Tiana Nairn, Waste Reform Policy Program Manager, SA EPA
  • Rebecca Brown, Manager, Waste and Recycling, WALGA
  • Kim Glassborow, Partner, G&B Lawyers
  • Bettina Zimmermann, Senior Environmental Geologist - Environmental Management, GHD
  • Anne Prince, Director, APrince Consulting (APC)
  • Jason Sweeney, State Manager, Recycling NSW/ACT, Boral Recycling

Communication Engagement Success of the Year

  • City of Melville - Talking Trash the Melville Way
  • Bega Valley Shire Council - Recycling the Future
  • Re.Group - Return-It

 

Judges

  • Tiana Nairn, Waste Reform Policy Program Manager, SA EPA
  • Libby Eustance, Manager Communications and Education, Western Metropolitan Regional Council
  • Gayle Sloan, CEO, WMRR

WARR Workplace of the Year

  • Cleanaway Waste Management
  • SUEZ Australia and New Zealand
  • Alex Fraser Group

Judges

  • Shaun Rainford, Associate Principal, Resource and Waste Management Leader, Arup
  • Henry Anning, CEO, ResourceCo Energy Systems
  • Nick Cowman, National Business Development Manager, Enviropacific Services

Doug Dean Leader of the Year

  • Adam Faulkner, Northern Adelaide Waste Management Authority
  • Matt Genever, Sustainability Victoria
  • David Clancy, Cleanaway

Judges

  • Ron Wainberg, Technical Director, MRA Consulting Group
  • Garth Lamb, Chief Development Officer, Re.Group
  • Shaun Rainford, Associate Principal, Resource and Waste Management Leader, Arup
  • Miranda Ransome, Director, Specialised Waste Treatment Services
  • Georgina Davies, Director, The Waste to Opportunity Enterprise
  • Kim Glassborow, Partner, G&B Lawyers
  • Paul Haslam, State General Manager, South Australia, SUEZ
  • Pam Allan, former NSW Environment Minister